Ebben az időszakban hullámzó frontrendszer alakította hazánk időjárását, valamint egy mediterrán ciklon is kiépült, ezért esély nyílt egy komolyabb viharvadászatra. A modellek elemzése után, valamint a kialakulóban lévő helyzet miatt úgy döntöttünk, hogy vadászatunk kiindulópontjának a Balaton keleti partját választjuk.
Az esti órákban Benivel és Danival megérkeztünk Balatonkenesére, ahol Siófok felől már láttuk a távoli villámok fényeit. A fotós/videós felszerelés felállítása után meg is kezdtük tevékenységünket, mivel intenzív villámtevékenység jellemezte az érkező vihart. Kb. fél órányi várakozás után 21:15-kor egy gyönyörű struktúra volt megpillantható a villámok fényeiben, ugyanis szupercella volt előttünk kialakulóban.
Ahogy fejlődött és közeledett, úgy vált egyre látványosabbá. Az izgalmakat tovább fokozta a sűrű villámlás, rengeteg lecsapóval érkezett. A fotózást segítette a gyenge légmozgás, ugyanis a vihar megérkezéséig mindvégig gyenge szél volt.
A légköri instabilitás miatt egy gyengébb KH (Kelvin Helmholtz) hullámzás is kialakult a felhőzeten, ami még látványosabbá tette a kialakult szupercellát.
Az idő előrehaladtával és az sc közeledésével egyre látványosabbá vált a struktúrája, melyet a lecsapók remekül megvilágítottak.
Ezt követően elkészült a számomra legszebb fotóm is, hiszen remekül látható rajta a teljes felhőzet:
Miután elég közel került hozzánk, egy utolsó expót lőttünk, majd összepakoltunk a magunk és a felszerelésünk védelme érdekében.
Egy rövid timelapse videó is készült az sc-ről, melyet Varga Dani csapattársunk vett fel:
Ezt követően autóba ültünk, és mivel nem akartunk a viharba belekerülni, ezért elindultunk és kitértünk a szupercella elől. Menet közben a radart csekkolva láttuk, hogy az események egyre keletebbre terjednek, ezért vadászatunk folytatásának Velence környékét választottuk.
Elsőként a Bence-hegy egy nyílt területén fotóztunk, ahonnan remek D-DNY-i kilátásunk volt a közeledő zivatarokra, melyek ekkorra már láncba szerveződtek.
Lecsapó villámokból itt sem volt hiány, amiből egész látványosakat sikerült megörökíteni:
A zivatar gyorsan közeledett, és mivel magasabban voltunk, így a megerősödő szél is nehezítette a fotózást, de szinte az utolsó pillanatig kivártunk.
Az eső elkezdett csepegni, így összepakoltunk, és lementünk Velencére. Mivel a zivatarnak csak a széle súrolt, így vártunk picit, hogy tovább menjen, és a hátoldalából további lecsapókat sikerült megörökíteni. Továbbra is sűrű villámlás jellemezte a vihart, így rövidebb záridő is (10-20mp) elegendő volt ahhoz, hogy több lecsapó legyen egy fotón.
A zivatar elvonulása után este 23:30 körül vadászatunk véget ért, és elindultunk haza.
Elemzés és értékelés:
Hazánk egy magassági teknő előoldalán helyezkedett el, amihez egy hullámzó frontrendszer érkezett, melynek a DNY-i részén egy mediterrán ciklon is kialakult. Viszont a hidegfronti szakasz a visszahullámzást követően csak másnap (08.29.) érte el az országot, ami további viharok kialakulásához vezetett. Ezen felül a szélnyírás is átlagosan 20-30 m/s értékeket vett fel, ami támogatta a szupercellák kialakulását.
Ezek közül a Balaton keleti medencéjében fogtunk egy heves sc-t, ami Siófok környékén alakult ki. Itt a legerősebb széllökés elérte a 131km/h (36,4m/s) -t, ezzel megdőlt az országos napi széllökésrekord, amit a Hungaromet Nonprofit Zrt. (Korábban OMSZ) mért és hitelesített.
Mint azt az alábbi térképek is szemléltetik, sűrű és heves villámlás jellemezte a viharokat, rengeteg lecsapót láttunk.
A beszámolót írta:
Somogyi Csaba
Csapattársak:
Szabó Benedek
Varga Dániel
Comentários